Історія першого велосипеда Trek, який дістався Південного полюсу.

В кожній компанії є свої легенди. Історії розповідаються по всій вертикалі вниз від директора до менеджера і далі до штатного працівника, поки філософія міцно не укоріниться. Одне з оповідань, які високо ціняться в компанії Trek, це історія норвезького першопрохідця Руальда Амундсена — першої людини, яка дійшла до Південного полюсу. Успіх Амундсена зумовлений його прискіпливою підготовкою, яка включала подолання 3200 кілометрів з Норвегії до Іспанії на велосипеді, вивчення того, як кочують інуїти, їхнього одягу, культури і набуття експертного досвіду в пересуванні на лижах. Передбачення можливих проблем — він взяв з собою чотири термометри, щоб мати змогу вимірювати температуру у разі, якщо інші розіб'ються; позначив склади по обидва боки від свого маршруту — ось, чому йому вдалось заплановане, коли його менш підготовлений колега-полярник Роберт Скотт загинув в тих же умовах в той же час.

Історію про гонку до Південного полюсу можна часто почути в стінах Trek, тож в листопаді 2015, коли полярник Ерік Ларсен прийшов до нас з амбіційною метою доїхати туди байком, ми були заінтриговані. Хоча й наші відморожені вісконсінські душі стрепенулись від такого прохання, питання який велосипед вибрати не було складним: Farley. Але складні питання були.

Чи зможе герметик витримати тиждень морозів -30°С? Як в таких умовах поведуть себе гальма? Коли Північний полюс — це просто танучий шматок льоду, що плаває в океані, Антарктида — це континент з хвилеподібним ландшафтом і неабиякими перепадами висот. Ландшафт може казатись безкрайнім, але він не завжди однаковий. Тримаючи в голові приклад Амундсена, ми завантажили Еріка всім необхідним. Останнє було за ним. Все, що сказано далі, взято із перших уст.

День 1: почнемо!

4 січня 2016 року, 21:43 CST.

Наша мета? Південний полюс на велосипеді! Я — провідник з логістики по Антарктиді і експедиціям. Ми з моїм клієнтом Йоші були схвильовані, адже перший тиждень на льодовику Union Glacier був зайнятий підготовкою та тестами, пакуванням наших пожитків, а також тренувальними заїздами. В таборі всі завидували моєму Trek Farley.

Переліт з льодовика Union Glacier сюди займає майже 5 годин з однією посадкою для дозаправки на складі, який називається Thiels Corner. Останній раз, коли я там був, трапився в 2008 році, коли я вів групу із чотирьох клієнтів до південного полюсу тим же маршрутом, який пройшов Рейнольд Месснер. Я пам'ятаю, як одна з наших заправок включала в себе печиво та чіпси. Тоді ми були рівно на середині нашої 43-денної подорожі і все ще мали важкий підйому на полярне плато попереду.

Плато знаходиться на висоті 2590 метрів над рівнем моря, але знаходження тут відчувається вашим тілом як на висоті 3600, тому що атмосфера Землі тонша на полюсах. Піднявшись з висоти 730 метрів льодовика Union Glacier, багато людей роблять помилку, намагаючись рухатись якомога швидше. Це призводить до гірської хвороби, звідси було виконано декілька невідкладних медичних перельотів цього року. Ми планували відпочити вночі, а потім вирушити в шестигодинну подорож завтрашнього дня.

Не буду брехати: бути тут неймовірно. Ми оточені снігом, який простирається від горизонту до горизонту. Тут холодно. -35°С і вітер швидкістю 10 вузлів пронизує відкриту шкіру. Але це місце — мій дім і щоб мати тут успіх, треба боротись.

День 2: це Антарктика!

6 січня 2016 року, 07:13 CST

89.1169S:80.0395W

Сонячно, легкий вітер, -33°С.

Є один цікавий секрет: в Антарктиді стояти табором достатньо комфортно. Тільки-но ти встановив намет, всередині стає тепло. Через те, що повітря сухе, мороз швидко відтає від бафу, який я пришив до окулярів Zeal.

Тим не менш, життя тут — не пікнік і широта просторів лякає, м'яко кажучи. Тут дуже, дуже холодно, що жорстоко ускладнює все, що ти робиш. Банально випити води, або поправити базовий шар може бути справжнім подвигом, необхідним для виживання в цих умовах. Я не жартую. Втрать рукавицю і можеш попрощатись зі своїми пальцями.

Не зважаючи на це, я відчуваю, що мені щастить бути тут. Мені подобається холод і сніг. Пересування на велосипедах не доставляло задоволення, адже нам було важко — половину шляху ми штовхали, половину їхали і постійно застрявали глибоко в наметах. Через сухе повітря сніг працює як наждачний папір для наших санчат, тому відчувається це, ніби ти тягнеш якір за собою, ускладнюючи нашу боротьбу.

Коли стикаєшся з такими складнощами, дуже легко втратити розум. Мені доводилось підбадьорювати Йоші день у день. Виснажений, демотивований і готовий здатися, він був на нулі.

 "В кінці дня ніколи не приймай важливих рішень", — радив я йому. "Ти ще здивуєшся, як гаряча вечеря і міцний сон змінить твоє сприйняття".

 І ось зараз я укутався в свій спальник Therm-A-Rest, закриваю очі, ховаючись від 24-годинного світлового дня і сподіваюсь, що наступного ранку прокинусь з новими силами, щоб наприкінці наступного дня знов покуштувати гарячу вечерю.

Пройдена за день дистанція: 7,5 морських миль (~14 км).

День 3: вчасно.

7 січня 2016 року, 07:14 CST

89.1169S:80.0395W

Сонячно, легкий вітер, -34°С.

В кожній експедиції мене постійно переслідує один і той же кошмар: час. Коли є чимало небезпек, з якими ми стикаємось в кожній подорожі, ментальний аспект подолання настільки великих відрізків часу і простору пригнічує.

Знаходитись на початку майже двомісячної експедиції — брутально. Фокусування на одній речі (на пересуванні на лижах, на підйомах в гору і таких інших) кожний день протягом тижнів і місяців розбиває серце. Особливо, коли порівнюєш свій темп з темпом життя всього іншого світу. Тут ми не маємо, чим відволіктись, немає ніяких розваг. І небагато днів проходить, коли ти починаєш сперечатись з самим собою. Для декого це страшні моменти. Я завжди казав, що кращий шлях, аби зрозуміти, що важливо — стерти з життя все інше.

 В Антарктиді час дуже рідко стає твоїм другом. В нас є певна кількість днів на подолання певної дистанції. Ми маємо харчів всього на 8 днів, за які повинні проїхати 109 кілометрів.

 Їхати дуже, дуже складно. В кожний момент хочеться відмовитись від всього цього через втому і страждання. Через два дні після старту, я можу чесно сказати, що прийняв виклик часу. Це не в перший раз, коли я відчуваю таке і впевнений, що не в останнє.

День 4: половина шляху!

8 січня, 07:13 CST

89.4898S:78.3267W

Сонячно і дещо тепліше, -29°С.

В Антарктиді проходить дві години між моментом, коли ти прокинувся і моментом, коли все упаковано і ти готовий вирушати далі на південь. В цей проміжок я розриваюсь між розтаванням снігу на пальнику, вдяганням, поїданням сніданку, дотриманням ранкової гігієни, готуванням супу і купою інших справ. Це аж ніяк не заспокоює. Після зрушення з місця, проходить ціла година, поки розігріються мої замерзлі м'язи.

Нам знову пощастило з погодою — небо чисте і спокійне. До речі, декілька провідників проїхали на снігомобілі з південного полюсу і сніг став злегка ущільнений, то ж ми можемо покрити значно більшу дистанцію, ніж звичайно. Настільки, що ми проїхали ажно 12,3 морських миль (22,3 км) за 7 годин чистого часу (10 годин, включаючи зупинки).

Щодо екіпіровки, я дуже задоволений моїм Trek Farley 9.8. В умовах, подібних до цих, вага — це все. Я вирішив тягнути всі пакунки на санях, щоб не завантажувати сам велосипед. Я використовую дишло Thule з однієї моделі їхніх дитячих колісниць. Це унеможливлює саням наздогнати заднє колесо на ходу.

Ландшафт хвилеподібний, тож ми йшли пішки в довгі засніжені підйоми майже 2 години. Потім здалися. Сьогодні я зупинився і оглянувши пейзаж подумав: "ми на круглому торті". Ми були всередині ідеального білого кола.

День 5: вдача з нами.

 9 січня 2016 року, 07:17 CST

 89.6523S:74.597W

 Сонячно, -31°С.

З роками я зрозумів одну річ: немає нічого постійного, постійна тільки зміна. Я пройшов дві повні експедиції до Південного полюсу (майже по два місяці кожна) і дві часткові експедиції. Це мій п'ятий сезон в Антарктиді і я ніколи не бачив такого довгого періоду чистого неба. Погода і видимість були прекрасні всі ці чотири дні. Я турбуюсь лише про те, що це лише питання часу, коли умови погіршаться.

 Ми створили свою власну вдачу. Наша коротка експедиція — не гонка і не спроба встановити світовий рекорд, тож ми приймаємо допомогу в будь якій формі, щоб покращити наші шанси на успіх — будь то поповнення запасів, або що важливо в цей момент, слідування шляхом снігомобіля до південного полюсу. Для того, хто провів будь який проміжок часу на фетбайку, відомо, як сильно щільність снігу впливає на швидкість. Сніг в Антарктиді переважно жорсткий і ущільнений вітрами, але є й м'які намети, в які ми іноді провалюємось. Снігомобіль ущільняє сніг достатньо, щоб можна було ефективно крутити педалі.

Тим не менш, їзда тут важка. Ми їдемо вже п'ять днів, але наші тіла ще не повністю акліматизувались, проте навігація тепер простіша. Замість того, щоб довіряти компасу, я просто їду стежкою попереду мене, яка в'ється все далі на південь. Я турбуюсь, що якщо підійметься вітер, стежку занесе, але як у випадку і з іншими моїми страхами, я намагаюсь гнати від себе такі думки.

Повільно ми проходимо скрізь ще один день. Одна година на велосипеді перемежовується з 7-хвилинною перервою, щоб поїсти і випити води. Потім наступна година. І так далі. І так далі. Десь під кінець дня, я роблю останній ривок і все, про що можу думати в цей момент — залізти в намет і заснути. Я втомився.

День 6: майстерня.

10 січня 2016 року, 10:27 CST

89.897S:72.668W

Сонячно, -32°С.

Одна з найулюбленіших книг мого сина — "Вулиця Сезам", особливо епізод, який називається "Майстерня", де Елмо та Берт згруповуються разом, щоб ремонтувати іграшки інших монстрів. В експедиції я відчуваю, ніби наш намет також перетворюється на "Майстерню". В настільки холодному оточенні, при сильному ультрафіолетовому випромінюванні це лише питання часу, що щось обов'язково зламається.

Вчора вишли з ладу мої черевики. Я ношу пару норвезьких черевиків, які пройшли декілька різних експедицій за останні роки. Вони легкі і теплі, в них жорстка підошва, що добре для педалювання. Минулого року під час проведення мого полярного курсу, мені довелось приклеїти відірваний каблук. Коли збирався в цю експедицію, я зовсім забув про цей ремонт. Вчора під кінець дня каблук знов шльопав крізь сніг. Я знав, що не пройде багато часу, як підошва відірветься остаточно.

В мене зібраний достатньо серйозний набір для ремонту, який може відрізнятись за розміром від експедиції до експедиції. Для велоподорожі я підготував невеличкий набір інструментів для самого велосипеду і ще дещо. Гума затовста для звичайної голки, тож замість того, щоб зашити розрив, я висвердлив отвір через весь каблук і вставив туди болт з гайкою. Вийшов черевик Франкенштейна, але він добре впорався з завданням на цей день.

 День знов був сонячним і холодним на полярному плато. Види міняються рідко в цьому місці, але вони все одно дуже красиві. Ніби ми подорожуємо між двома ідеальними сферами: знизу біла, зверху блакитна.

 Йоші здивувався, коли я йому описав станцію Амундсена-Скотта, як маленьке місто.

 — Серйозно? Я думав, все що тут буде — лише голий флагшток, — відповів він.

 Через декілька годин після старту я вдивлявся в горизонт на південь і побачив декілька чорних точок і білу краплю: полярна станція була від нас всього в 22,5 км від нас.

 Я зупинився і сказав Йоші про це, і він заплакав від щастя: бути так близько до мети. Днем раніше я благав його продовжити подорож після дуже важкого ранку. Я пишаюсь докладеними ним зусиллями і разом з ним радію, що бачу полюс перед нами.

 — Ерік, — окликав він мене. — Я не бачу без окулярів.

 Пройдена дистанція за день: 11,9 морських миль (22 км).

 День 7: 90 градус!

11 січня 2016 року, 07:14 CST

 90.0000S:49.491W

 Сонячно, -37°С.

 — Сьогодні ми будемо стояти в самій нижній точці світу, — продекларував я Йоші. Ми раділи, що майже досягли мети.

Але наше хвилювання швидко розтануло, як тільки ми залізли на наші велосипеди і почали крутити скрізь міцний вітер в обличчя в найхолодніший день нашої експедиції. Я був втомлений і хотів здатись. Можу сказати, що Йоші був виснажений теж.

Я спитав чи може він виступити першим номером і зрозумів, що ментальний ефект стати лідером експедиції спрацював як форсаж, який в кінці кінців збільшить наш пробіг за час їзди. Час потому, я повернувся на своє місце з опущеною головою, щоб захистити обличчя від обмороження і видивлявся як станція Амундсена-Скотта ставала все ближче на горизонті.

Нарешті, ми прикатили до табору. Роб Сміт, представник американської експедиції (ALE) на Південному полюсі, зустрів нас теплою усмішкою, проводжаючи нас до опалюваного намету. Насправді, полюс був ще в 800 метрах далі від нас, але ми втомились і зголодніли. А ще тут було тепло.

Сидячі в опалюваному наметі з пивом, боротьба, стрес і напруга після тижня зусиль почали танути так швидко, як танучі бурульки прилипли до балаклави і гетрів. Я посунувся ближче до печі, намагаючись увібрати все її тепло.

 Часом пізніше ми наділи наше спорядження знову і вирушили до південного полюсу, щоб подолати останні 800 метрів. Стоячи там, ми відчували, що все, через що пройшли, було варто того. Мені здалося, що Йоші відчував те саме. Ми зробили це.

Я зробив декілька фото Йоші на фоні південного полюсу. Коли мороз почав брати своє, Йоші поїхав назад до табору, поки я копирсався біля флагштоків, роблячі фотки за допомогою пульту ДК поряд зі своїм Farley. Тільки що я виконав першу в історії велоекспедицію до Південного полюсу. Неймовірне відчуття.

Оригінал статті

Переклад: www.ukrbike.com.ua

При повному або частковому копіюванні обов'язкова пряме посилання на www.ukrbike.com.ua

Зворотній зв`язок