PinkBike: візит на фабрику Trek

РОБИМО ПО-СВОЄМУ: ВІЗИТ ДО ФАБРІКИ TREK

Автор: Річард Каннінхам (переклад статті з сайту www.pinkbike.com)

Нашу компанію заснували люди, які створюють речі самі. Є щось особливе в тому, щоб самостійно робити щось таке, що дозволяє тобі почувати себе чесним, відчувати зв'язок зі своїм продуктом і з людиною, яка буде його використовувати (Тревіс Отт: Світовий бренд-менеджер гірських велосипедів Trek)

Trek починався тут, в Червоному гаражі (Red barn), де в 70-х роках, коли засновники компанії Дік Берк і Бевіл Хогг збирали звичайні, зварені вручну рами для шосейних велосипедів.

Можливо, Trek це остання компанія у своєму роді, принаймні, в Сполучених Штатах. Крім Cervelo, які виробляють по один-два велосипеда на своїх складальних лініях. Останніми великими дилерськими велосипедними брендами з великим ім'ям, що йдуть безпосередньо з фабрик, що гордо перетворюють сировину і коробки з деталями у чудові велосипеди, були тільки Cannondale і Schwinn. Хоча ці імена все ще з нами, офісні кабінки з кондиціонерами вже замінили для них складальні лінії. Люди, які приварювали і фарбували рами, спицювали колеса і збирали деталі в велосипеди давно пішли - їх замінили одягнені з голочки професіонали і сучасна модель ведення велосипедного бізнесу. Ті, кого ми зараз називаємо виробниками велосипедів, це, по суті, маркетингові компанії, чия робота це придумати концепцію бренду і продати велосипед, а не дійсно його створити. Хлопці всередині цих офісів займаються такими веселими речами, як промисловий дизайн, графіка, маркетинг, продажі і управління складами, залишаючи брудну роботу офшорним виробникам, чия продукція, зійшовши з далеких складальних ліній, відправляється до нас в запечатаних коробках, які, навіть не розкриваючи, везуть через весь світ в велосипедні магазини.

Зробивши крок всередину головної будівлі компанії Trek в Ватерлоо площею 183,000 квадратних футів, відвідувач опиняється в справжньому музеї, де зібрані практично всі 39 років життя компанії. Нагадує студентський кампус, центральний корпус з його просторими скляними кімнатами для нарад, фуд-кортом і відкритим робочим простором дає хибне уявлення про трудову етику Trek's Midwestern. У Вісконсіні Trek забезпечили купою роботи тисячі співробітників

Хтось може посперечатися, що сьогоднішній Trek не так вже й відрізняється від будь-якого іншого велосипедного бренду в США. Більшість продуктів, які носять на собі назву Trek, були розроблені тут, а виготовлені десь в іншому місці, не дуже-то виділяючись на загальному тлі. Але, при всьому цьому, Trek виробляє свої власні велосипеди тут, у своїй головній будівлі в Ватерлоо, Вісконсін, де у компанії налагоджено виробництво цільних карбонових рам, а в сусідньому Уайтвотері є власний складальний цех, який також виробляє елітні колеса під маркою Bontrager. Якщо вам вже доводилося побувати в гостях у різних велосипедних брендів Північної Америки, то напевно, в той момент, як тільки ввійдете в будівлю, ви відчуєте, наскільки сильно відрізняється від інших пануюча  в Trek атмосфера. Trek роблять велосипеди, Trek завжди робили велосипеди.

Практично всі підрозділи Trek в Ватерлоо захищені корпоративним кодексом конфіденційності. Нам дозволили подивитися дещо більше, ніж дозволили сфотографувати - самі розумієте чому.

Компанія Trek була створена ще в 1970-х парою підприємців, які вважали, що вони в змозі робити кращі велосипедні рами, і переріс із сімейного бізнесу в найбільший велосипедний бренд Північної Америки. Trek не стали навантажувати нас сухими цифрами, як те, скільки велосипедів і рам вони виробляють в Вісконсині, зате вони розповіли, що на своїй фабриці в Ватерлоо вони збирають і фарбують карбонові велосипеди серії Madone 7 і Speed Concept 9. Крім цього, в Ватерлоо також фарбують виготовлені за індивідуальним замовленням велосипеди Project One. Готові рами відправляються на Уайтвотерську фабрику для остаточної зборки. Один час Trek повністю робили всі свої велосипеди в США, а на піку свого композитного виробництва за запатентованою технологією OCLV, компанія, певно, стала одним з найбільших світових виробників велосипедів з карбоновими рамами.

Ділова модель Trek, заснована на принципі «зроби сам», поширюється настільки, що в цеху навіть є окрема складальна зона для гоночних велосипедів, де у механіків є свої власні майстерні на випадок, якщо їм доведеться виготовляти або модифікувати деталі для спортсменів, яких спонсорує компанія.

Особливий дух, який надавала продукції Trek етикетка «зроблено в США» і недовгий період домінування компанії на ринку елітного вуглецевого виробництва швидко закінчились, коли їх конкуренти кинулися укладати договори з китайськими і тайванськими виробниками велосипедів і їх композитними фабриками з такою швидкістю, що, створили справжню карбонову мафію, яка, на сьогоднішній день, виробляє практично всі велосипеди для аматорів у світі, не виключаючи і велосипеди Trek. Тоді навіщо взагалі збирати велосипеди тут? Найпростішим поясненням того, чому Trek продовжує своє виробництво в США, була б гордість і бажання продовжити сімейну традицію - історію, яку розповідали вже тисячі разів - однак, є ще одна менш драматична, і можливо, куди більш переконлива причина продовжувати виробництво всередині компанії, яка, мабуть, заслуговує, щоб про неї сказали пару слів.

Десь поруч з відділом по виробництву вуглецевих рам, поруч зі столом підвішена велосипедна рама, на якому розкладені двісті або близько того смужок вуглецю, які в один прекрасний день стануть ще однієї робочої заготовкою.

Коли компанія залучає для виробництва і розробки технологій зовнішніх постачальників і підрядників, вона крім робочого завдання передає ще один куди більш важливий актив: можливість навчатися зі свого виробничого досвіду і творчих поривів, щоб мати можливість покращувати продукт, який може вийти, будучи щодня зануреною в процес виробництва. Модифікації, які спрощують виробничий процес, або навіть призводять до відкриття цілих нових методів виробництва рідко приходять в голову головним інженерам і дизайнерам продукту. Робітники, які стоять за складальним верстатом, і молодші інженери, чиєю метою є вирішення щоденних виробничих завдань, куди частіше бувають джерелом креативних ідей, які дозволяють провідним виробникам отримати перевагу над конкурентами. Кожна нова ідея і кожен новий продукт, експортований азіатським виробникам, стає стартовою точкою - золотою можливістю отримати кращу або менш дорогу версію того ж велосипеда в майбутньому - а також означає загублені можливості, для того хто вирішив найняти зовнішнього підрядника. Може велосипедні бренди, озброєні міццю аерокосмічних інженерів, і дали початковий поштовх різкого розвитку технологій велосипедного виробництва завдяки конструкції рам з алюмінію і тихоокеанського вуглецю, але саме прості фабрики, на сьогоднішній день, штовхають вперед цей вагон.

Ей, а в мене є ідея, давайте зробимо велосипед 29er DH ... Гм, ОК, добре, складемо креслення і починаймо. Поступовий розвиток ідеї від теоретичної підоснови до придатного для їзди прототипу значно спрощують процес прийняття рішень по майбутнім лінійкам продукції Trek. У науково-дослідницької групи Trek є навіть своя власна система трейлів прямо за парадним входом, яка дозволяє швидко оцінити проведені експерименти.

Найгостріші уми фабрики далеко не завжди прохолоджуються в тренажерному залі або сидять, дивлячись у свої смартфони, в затишних офісах з кондиціонером. Хто б не відповідав за прийняття рішень про підтримку конкурентно-здатного виробництва на фабриці Trek, він явно прекрасно усвідомлював, що сині комірці роблять більш істотний внесок у розвиток фірми, ніж кваліфіковані робітники - і занурення дизайнерських і інженерних команд у виробничий процес можуть дати Trek конкурентну перевагу на кожному кроці того шляху, який потрібно щоб концептуальний прототип перетворився в надійний продукт. Продукт який фабрика зможе вивантажувати в коробках через задні двері і обмінювати на чистий прибуток.

Робота з композитами з вуглецевого волокна відрізняється від більшості інших матеріалів. Вам необхідно володіти глибокими знаннями в кожному аспекті, починаючи від дизайну і аналізу і закінчуючи виробничими і технологічними потужностями. Розгорнувши виробництво в США, ми підтримуємо цей критичний взаємозв'язок. Кожен з нас пристрасно закоханий в свою конкретну спеціальність у цьому ланцюзі, і ми постійно підштовхуємо один одного вийти за рамки в кожному аспекті - кожен день - це по-справжньому конкурентний дизайн, розробка і виробництво. Це просто нереально, якщо ви самі не є виробником.

Джим Колегров: Інженер вуглецевого виробництва Trek

Група Bontrager компанії Trek хотіла, щоб отвори для спиць на ободі колеса збігалися з кутами, під якими спиці кріпляться до барабана колеса. Так ось, вони купили робота і побудували свою власну машину для свердління отворів в ободі.

Знання, набуте в процесі створення велосипедів всередині компанії можна максимально використовувати, щоб отримати переваги і від іноземних постачальників. Підрозділ вуглецевого виробництва Trek функціонує одночасно як сучасна виробнича фабрика, де штампуються рами для шосейних велосипедів Madone і гоночних велосипедів Session DH - і як вуглецева фабрика, до складу якої входить лабораторія концептуальної розробки, де команда дизайнерів може розробляти прототипи і випускати нові конфігурації рам в невеликих випробувальних обсягах, перед тим як Trek укладе договір на випуск нової моделі з однією з іноземних партнерів. А ще внутрішнє виробництво може стати потужним інструментом ведення переговорів з іноземними постачальниками, оскільки Trek володіє знаннями про кожен крок виробничого процесу, отриманими з перших рук, і таким чином, розуміє, де саме постачальник може запропонувати значну економію.

Коли робітники Trek проходять повз цієї стійки з деталями, які очікували збірки в готову карбонову раму, багато з них можуть вказати на деталі, які зробили власними руками.

Вуглецеві рами спочатку відливаються в секціях, потім зв'язуються разом, потім кріпляться спеціальними фіксаторами і термічно обробляються в спеціальних печах.

Інженер з композитного виробництва Джим Колегров каже, що Trek застосовує свій власний метод вуглецевого виробництва - гіпер-модернізовану версію OCLV-виробництва. Рама розділяється на секції, які складаються разом, відливаються і потім окремо запікаються. Заготовки кріпляться разом спеціальним фіксатором, який забезпечує ідеальне вирівнювання, тоді як деталі піддаються термообробці, здобуваючи свою кінцеву форму рами або заднього трикутника. Колегров каже, що цей метод дозволяє Trek максимізувати стискання волокна на ділянках, схильних до підвищених технічних навантажень, таких як кареточний вузол, сполуки головної труби рами або вузли підвіски - а також, що цей процес дозволяє робити основні труби значно легше і тонше, так як більш прості деталі можна надалі оптимізувати для термообробки і стиснення. Коли ми запитали, чи застосовує Trek ту ж технологію для виготовлення рам в офшорі, відповідь була негативною. Хоча частина виробничих технологій Trek використовується в міру необхідності, команда дизайнерів Trek з великим задоволенням готова працювати з інженерами на внутрішній фабриці для оптимізації рам за допомогою наявних виробничих процесів. На те, щоб ввести абсолютно новий виробничий процес, може піти рік або навіть більше - каже Колегров. Ми наполягаємо на певних речах, але ми вибираємо постачальників, які добре знають свою роботу і ідеально відточили свої власні методи.

Стійки зі свіжо термообробленими вуглецевими рамами для велосипедів Session очікують збірки на фабриці в Уайтвотері.

Багато рідкісних дизайнів підвіски вимагають спеціальних налаштувань амортизатора або унікальної конфігурації, для оптимізації роботи підвіски. З цим у Trek все в порядку. У Trek є свій власний тип підвіски і тестовий об'єкт в окрузі Валенсія, Каліфорнія, де Жозе Гонсалес і ще два штатних співробітника оцінюють нову продукцію і працюють з такими постачальниками амортизаторів і вилок, як RockShox і Fox Factory, щоб підібрати індивідуальні налаштування для велосипедного парку Trek . Команда Гонсалеса також розробляє прототипи деталей підвіски, які є унікальними для компанії Трек - більшість з них спільно розроблені і виготовлені партнерами-постачальниками Trek. Розташування Лабораторії підвісок Trek дозволяє команді тестувати продукцію цілий рік в справжніх горах - перевага, і мабуть, навіть необхідність для велосипедної компанії, розташованої на рівнині, яка намертво замерзає на всі три місяці зими.

Жозе Гонсалес - майстерний райдер, який пішов з мотоіндустрії, щоб зробити себе ім'я в галузі гірських велосипедів. Жозе очолює Лабораторію підвісок Trek в Південній Каліфорнії.- Фото Стерлінг Лоуренс

датність окремо розглядати і розробляти технології підвісок і ексклюзивний тюнінг є величезною конкурентною перевагою. Таким чином ми не залежимо від того, що роблять основні компанії виробники велосипедних підвісок. У нас є різні варіанти, так що не страшно, якщо якийсь з них не підходить для гірських велосипедів Trek, зрештою, цей підхід привів до розробки амортизаторів Hybrid Air, і DRCV і до демпфированию Re: Aktiv" - каже Жозе Гонсалес, засновник, директор Лабораторії підвісок Trek.

Гонсалес працює безпосередньо зі спонсорованими спортсменами при запуску продукту, для збору життєво важливої інформації та відгуків. Останній проект Гонсалеса це спільне підприємство з Fox І Penske Racing. – Фото Стерлінг Лоуренс

Самий процвітаючий продукт, який з'явився з Лабораторії підвісок Trek це амортизатор вироблений компанією Fox - Dual-Rate Control Valve (DRCV), встановлюваний на середньоходні велосипеди компанії. Версія вилки Fox 40 DH системи Hybrid Coil-Air від Trek це ще один приклад подібної розробки, а нещодавно Trek встановила трибічне  партнерство з Penske Racing і Fox Factory для розробки нового амортизатора Reaktiv, який являє собою суміш регресивного клапана демпфірування Penske і поточного амортизатора DRCV. Інформація про лабораторію підвісок Trek є конфіденційною, але уважні велосипедисти з Південної Каліфорнії часто ловлять відблиски випробувань, які команда проводить з новими дизайнами підвісок і велосипедів на найближчій експериментальній трасі.

Project One піднімає виробничі можливості Trek до рівня роботи з індивідуальними замовленнями. Клієнти можуть вибирати практично будь-який колір і добірку компонентів, а також скористатися додатковими перевагами сервісної програми Trek і заводської гарантії.

Гонки - це дуже важливий аспект, який всі топові бренди по максимуму використовують як інструмент для збільшення продажів і засіб розробки і тестування нових продуктів. Що зовсім не дивно. Однак клієнти Trek користуються вторинними перевагами за рахунок гоночної дослідницької групи компанії. Скотт Дауберт відповідає за збірку і підтримку великої кількості індивідуальних гонщиків і команд, які їздять на велосипедах Trek. Дауберт каже, що для однієї-єдиної шосейної гоночної команди ProTour може знадобитися більше 50 велосипедів - в середньому по п'ять на кожного учасника, пофарбованих у кольори команди і з індивідуальним налаштуванням для кожного члена - а Trek адже при цьому спонсорує безліч команд. Гоночні команди з маунтинбайку, як каже Дауберт, менш вимогливі, але навіть DH гонщики часто отримують індивідуальні доріжки і траси для тренувань крім своїх велосипедів Sessions.

Це як робоча зона велосипедної майстерні, тільки кожна деталь є кращою в своєму роді, а кожен велосипед зібраний за індивідуальним замовленням для відомого професійного велогонщика.

Протягом сезону гоночна майстерня штампувала до тисячі персональних гоночних велосипедів в стислі терміни, що змусило Trek замислитись про те, щоб зробити сервіс доступним для клієнтів. Це і є проект Project One. Клієнти Trek можуть обирати з асортименту кращих гірських або шосейних велосипедів компанії додавати до них індивідуальну фарбування і набір компонентів. Project One це ще один приклад того, як технологія, ідеально відпрацьована на невеликих контрольованих партіях, може перейти у великі обсяги виробництва. Серед співробітників, що працюють у внутрішньому цеху графіки та фарбування Trek, Project One це справжнє творче випробування, і для відділу маркетингу - це проект, який розширює можливості експериментувати з різними колірними схемами для майбутніх моделей.

Збірка коліс і велика частина всіх складальних процесів компанії Trek в США відбувається саме тут, на фабриці Trek в Уайтвотері. – Фото Trek

Існує так багато речей, яким можна навчитися, коли ти фактично робиш щось сам. Наші інженери можуть заходити безпосередньо на виробничий поверх, розуміти весь процес і працювати над усіма потенційними проблемами, з якими теоретично можуть зіткнутися люди, що виконують прийняті ними рішення. Це робить наші велосипеди краще, оскільки ми максимально залучені до процесу. - каже Тревіс Отт: Світовий бренд-менеджер гірських велосипедів Trek.

Рішення Trek про те, щоб продовжити внутрішнє виробництво, несе в собі стільки ж потенційного ризику, скільки і переваг. Велосипедні бренди, які повністю передають виробництво своєї продукції зовнішнім підрядникам, комфортно ізольовані від багатьох підводних каменів виробництва. Вартість однієї одиниці продукту узгоджується наперед, так що їм непотрібно платити за свої помилки, або непередбачені перевитрати. А ще таким брендам не потрібно хвилюватися про те, що робити, коли сотні фабричних робітників залишаються без роботи протягом мертвого сезону. Додайте сюди необхідність відповідати цілій купі природоохоронних і трудових законів, платити податки, страховку і посібники, які виробник обов'язково повинен виплачувати, щоб вести бізнес в США, після всього цього людина зі сторони може подумати, що бажання Trek наклеїти етикетку «зроблено в США» це велика і ризикована інвестиція, якої впевнено уникають конкуренти.

Trek використовує виробничий принцип «точно в термін», частково розроблений компанією Toyota. Система дозволяє знизити обсяг необхідних запасів продукції, які потрібно зберігати на складі, і уникнути організації пунктів контролю та перевалки в потоці між кожною робочою станцією. – Фото Trek

Всі хто хоч трохи знайомий з цією темою, категорично заявлять, що виробництво завжди йде в комплекті з істотним рисом, і таким чином, Trek - одна з найбільш консервативних компаній в велосипедної галузі - цей ризик приймає. Trek це приватна корпорація, так що тільки кілька щасливчиків мають доступ до їх записів, але ми можемо посперечатися на новеньких карбоновий Session, що їх американське виробництво далеко не завжди обертається прибутком. А ще ми можемо посперечатися, що Trek не стали б виробляти свої велосипеди на батьківщині, якби це не приносило суттєвий вклад в підсумковий результат. Середній рівень Trek знаходиться на самій вершині ліги. Їх продукція послідовно визнається однією з найбільш надійних, і вони впевнене конкурують із самими високорівневими компаніями. Очевидно, що Trek робить щось дуже правильне, якщо вже брати чисто наочне порівняння, то єдина різниця між велосипедним брендом з Ватерлоо і його конкурентами це те, що Trek просто робить те, чого навчається. Поки інші бренди базікають про різні «чому?» І «як?» В конструкціях своїх велосипедів, робочі Trek стоять прямо тут, на фабриці, і збирають велосипеди. Люди кажуть, знання - сила, і мені здається, що саме люди в Trek прекрасно знають, що вони роблять, просто вони роблять це по-своєму.

Оригінал статті знаходиться за посиланням: http://www.pinkbike.com/news/doing-it-our-way-trek-factory-visit.htm

Використання будь якіх матеріалів, розташованих на сайті, дозволяється за умови розміщення посилання на www.trekbikes.com.ua

У разі копіювання матеріалів з сайту www.trekbikes.com.ua – обов'язкове пряме посилання, відкрите для пошукових систем. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів. Посилання має бути розміщене у підзаголовку або у першому абзаці матеріалу. 

Зворотній зв`язок